Eğer Bir Köy Okuluna Yardıma Gidecekseniz Örnek Bir Plan

Projenin Amacı:

Köy okulunda şehir hayatından habersiz ve az sosyal ortamda bulunan öğrencilerin hayal güçlerini ve farkındalıklarını ölçmek ve bunları anlatılar etkinler aracılığıyla olabildiğince genişletmek hedeflenmiştir.

Ekonomik olarak durumu olmayan öğrencilere zorlu kış şartlarında giyebilmeleri için Bot ve Mont temin ederek maddi fayda sağlamakta hedeflenmiştir.

Öğrencilerin hayatına ufak bir dokunuşla onlara örnek ve doğru kişi olma idolü hedeflenmiştir.

Photo by Nick Bondarev on Pexels.com

Yazarlık Atölyesi  Nedir  ?

Daha çok yaratıcı yazma etkinlikleri gerçekleştirilerek çocukların hayal kurma özellikleri geliştirilmeye çalışılır. Toplumsal sorunları yaşlarına uygun konuştuğumuz bu atölyemizde çocukların sosyal bilincini de açarak yazmasını isteriz. Motivasyon konuşmalarının ve rehberliğin yoğun olduğu bir atölyedir.

 Atölyede ilk etkinlik olarak çocuklara öykü ögeleri yazdırılır. Karakter, karakter özelliği, mekân ve zamandan oluşan birçok seçenek içerisinden çocuklar istediği şekilde seçim yaparak öyküsünü tasarlar.

 İkinci etkinlik olarak toplumsal ve kişisel sorunlar konuşulur. Uygun bir sorun ele alınarak sınıfın gündeminde her yönüyle tartışılır ve bu soruna nasıl çözümler üretebileceğini çocuklar deneme halinde yazar. Çocukların toplumda gerçekleşen olaylara ve çevreye farkındalığın oluşturulmaya çalışıldığı bu etkinlikte denemenin nasıl yazıldığı da öğretilir.

  Üçüncü etkinlikte ise çocukların kendi geleceğine mektup yazdırılır. Sınıf ortamında hayallerini paylaşan çocuklara, hayalinin gerçekçi bir şekilde olabilme ihtimali gösterilerek motivasyonu sağlanır. Çocukları tanımak adına önemli bir etkinlik olup mektup türünün nasıl yazılacağı da öğretilir.

Oyun atölyesi nedir?

Oyun atölyesinde çocukların eğlenirken hayal kurma yetenekleri geliştirilerek hızlı düşünme becerileri üzerine oyunlar oynatılır. Her oyun interaktif bir şekilde devam eder. Çocukların canlandırma yetenekleri ölçülür.

Oyun atölyesinde ilk olarak çocukların en büyük hayalleri öğrenilir. Ve bu hayalleri gerçekleştirmeye yönelik canlandırmalar sergilenir. Gerçekleşmesi mümkün hayallere de yer verilen etkinlikte asıl hedef çocukların hayal güçlerini zinde tutmak ve olabildiğince genişletmektir. Ayrıca mesleklere, yaptıkları görevlere ve toplumsal düzeni oluşturan yazılı olmayan kurallara da değinilir önemli mesajlar oluşturulup çocukların bu mesajları yakalaması beklenir.

Üst sınıf öğrencileri için hızlı işlem yapma yeteneğini geliştirmek adına oynatılan oyunda toplar üzerine yazılan rakamların toplamını en kısa sürede bulan öğrenci kazanır.

Ve son olarak nesne bulma oyunu ile gözleri kapatılan çocuklardan önlerinde yer alan nesneleri kokusu, şekli ve dokusu yardımıyla bulmaları beklenir. En çok doğru tahmini yapan öğrenci kazanır.

Resim atölyesi nedir?

Resim atölyesinde çocukların hayallerini çizmesi ve tasarlamasını hedefliyoruz. Etkinliklerin esas amacı yaratıcılığı ön plana çıkartmak ve yetenekli çocuklarımıza farkındalık yaratmak. Çocuklar uygun imkânlar dâhilinde hayallerini kâğıda veya verilen materyale aktarıp çizimler yapar. Birbirlerini izleme ve öğrenme yoluyla resim çizmeyi öğrenir ve geliştirirler.

Deney Atölyesi nedir?

Çeşitli deneyleri sergilediğimiz bu atölyede esas amacımız çocukların bilime olan merakımı arttırmak ve hayal ile bilim arasında bağlantı kurmalarını sağlamak. Deneyleri yapmadan önce sonucu hayal etmelerini istediğimiz bu atölyede çocukları oldukça sürece dahil etmeye çalışırız ve deneylerden sonra deney hakkında fikir alışverişi yaparız.

Bilgi Yarışması nedir, öğrencilere nasıl uygulandı?

Bilgi yarışmasının diğer etkinlere nazaran bir amacı daha vardı. Bu yarışmaya katılan bütün öğrenciler ihtiyaç sahibiydi ve yarışmanın sonunda katılan tüm öğrencilere hediye verildi. Öğrenciler bir eksiklikten ziyade bir etkinliğin içinde bulunup kendilerini ifade ettikleri için hediye aldıklarını düşündüler ve kimseye mahcup olmadılar.

Bu etkinliğimizde çocuklarımızın farklı konularda olan bilgilerini ölçüyoruz, ilginç sorularımızla onları araştırmaya ve ütopik şeyleri düşünmeye zorluyoruz. Hayal etmesi zor ve bilinmedik sorularımızla sınırlarını zorluyoruz.

Bu yarışma öncesi hazırlıklarımız;

•sınıfı öğrenci eşitliğini dikkate alarak 2’şerli gruplara ayırdık,

•öğrenci sayısına göre grup başı 3 soru olacak şekilde sorularımızı belirledik. Sorularımızın öğrenci seviyelerine uygun olmasına dikkat ettik.

Yarışma akışı;

İlk grubumuzu davet ederek onları karşılıklı arasında bir paravan olan masalara oturttuk. Önlerine koyduğumuz kâğıtlara cevapları yazmalarını istedik. İlk sorumuzu sorduk ve cevaplarını sınıfa kağıtlarını kaldırarak göstermelerini istedik. Sorduğumuz sorunun cevabına en yakın rakamı kağıdına yazmış olan öğrencimiz 1 puan almış oldu. Bu şekilde her gruba 3 sorumuzu sorduk. 2-0 veya 1-1 kalınması durumunda 2-1 olarak puan toplayan öğrencimiz o grubun galibi oldu. Her grup birincilerini bir daha yarıştırdık bu şekilde en son sınıf birincimizi belirledik.

Bir Cevap Yazın