Brownie

Sözcük anlamı küçük ,yapışkan ve kekimsi kurabiye denilmektedir. Brownie’nin nasıl yapıldığına dair iki tane efsane vardır . Birincisi bir hata sonucu ortaya çıktığı yönünde bir ev hanımının karbonatı tarife eklemeyi unutmasıyla başlıyor ve çok beğeniliyor.

İkincisi ise Palmer house hotelin sahibinin doğaçlaması ile ortaya çıkıyor. Kurabiyeden farklı kutuda ve çantada taşıması kolay bir tatlı olsun diyerek Palmer House brownie ortaya çıkıyor. İlk brownie çikolatasızdır ve buna “Blondie” denilmektedir. 1905’te ise tarif çikolatalı olarak değiştirildi ve o günden sonra brownie daha  popüler olmuştur. 2 çeşit brownie vardır. “Cakey” ve “Fudgy brownie” aralarındaki fark ise “Cakey” daha unlu ve kabarık bildiğimiz kek gibi, “Fudgy” ise daha çok çikolatalı ve tereyağlı yapışkandır. 8 Aralık National Brownie Day yani milli brownie günü olarak geçmektedir. Bizdeki baklavanın yeri neyse onlarda da brownie öyledir.

Dondurmalı Browni:

Malzemeler:

240 gram bitter çikolata
125 gram tereyağ
4 yumurta
200 gram şeker
1 paket şeker vanilin
1 tutam tuz
150 gram un

Hazırlanışı:

125 gram tereyağını birkaç parçaya bölerek benmari usulü eritin. Eriyince üzerine 240 gram parçalanmış bitter çikolata ekleyerek karıştırın. Daha sonra 200 gram şeker ekleyin iyice eriyene kadar karıştırın ve 4 yumurtayı kırın çok karıştırmayın . Tuz, vanilin ve un ekleyin. Ispatula yardımı ile karıştırın. Kare veya dikdörtgen borcama yağlı kağıt yerleştirin ve hazırladığımız harcı ilave edin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 35 dakika pişirin. Piştikten donra fırında 10 dk bekletin ve sonra soğumaya bırakın. Artık soğuyan brownimizi hem göze hem mideye hitap etmesi için dondurma ile servis edebilirsiniz. Üzerine ceviz, fındık yada dilediğiniz eklemeleri yaparak istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Not : Yumurtaları çok çırpmayınız, çünkü biz kek yapmayacağımız ve çok kabarmasını istemediğimiz için biraz karışması yeterlidir.
Borcam’a yağlı kağıdı koyarken ilk önce avucunuzda buruşturup o şekilde koyarsanız yağlı kağıt borcamda daha düzgün durur.

Brownie

 

Bir Cevap Yazın