Helva ve Süt Helvası

Helva Türkiye’de ve pek çok Ortadoğu ülkesinde yaygın bir tatlıdır. Temel malzemeleri un ya da irmik yağ şeker süt ve kaymaktır. Doğumlarda, ölümlerde,  askere giderken, hac dönüşünde, dini günlerde vb. için Osmanlı evlerinde çeşitli helvalardan biri yapılır ve eşe dosta dağıtılırmış. Farklı kültürlerde farklı şekillerde rastlamak mümkündür.

Helva Ortadoğu için otantiktir.

Photo by Saveurs secretes on Pexels.com

Süt helvası ya da sütkeri:

Orta ve yakın dönem Türk mutfağında tatlı arasında helvaların önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Bu nedenle yüzyıllar içerisinde Helva-i hakani, un helvası, irmik helvası, bal helvası, susam helvası, tahin helvası, peynir helvası gibi çeşit çeşit helva tarifleri geliştirilmiş ve bu helvalar yaygın bir şekilde hazırlanmış ve yenilmiştir. Saray mutfağında yeri olan süt helvası lezzetli kolay hazırlanması ve çok malzeme içermemesine bağlı olarak maliyetinin az olması nedeniyle Anadolu’nun birçok yerinde yaygın bir şekilde pişirilmiştir. Süt helvası sütkeri, sütkeriye olarak da bilinen süt helvası malzeme çeşitliliği ya da pişirme tekniği açısından karmaşık olmayan bir lezzettir. Diğer helvalar gibi süt helvasının hazırlanmasında meyane ile yani un ve tereyağı ile başlatılmaktadır. Meyane hazırlandıktan sonra içinde şeker eritilmiş süt eklenmekte ve pişen süt helvası fırınlanarak son dokunuş gerçekleştirilmektedir. Hazırlanan süt helvasının üst kısmı tıpkı diğer süt tatlımız sütlaç da olduğu gibi hafif yanmış olması tercih edilir ve bu şekilde servise hazır hale getirilir. Bugün ayakta bulunmayan Bursa Bey Saray’ında da yapıldığı söylenen zamanla unutulan süt helvası özellikle Bursa’daki esnaf lokantalarında bir gelenek haline gelmiştir.

Süt helva ya da sütkeri

Malzemeler;

 

1 litre süt

1 su bardağı un

1 buçuk su bardağı toz şeker

150 gram tereyağı

3 yemek kaşığı ayçiçek yağ

1 paket vanilya

 

Hazırlanışı;

Sütü toz şekerle beraber tencereye koyup kaynamaya bırakın. Bir tencerede tereyağı ve Ayçiçek yağı ekleyelim ısınınca bir su bardağı unu ekleyip, orta ateşte başından ayrılmadan kavuralım. Unun kokusu çıktıktan ve renginin altın sarısına döndükten sonra kaynamış sütü ilave edip karıştıralım. En son 1 paket vanilya ekleyip karıştırın ve fırın kabına alalım. 220 ya da 230 derece fırında üzeri kızarana dek pişirelim. Çıkınca 15 dinlendikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Üzerine fındık fıstık ceviz ile süsleyebilirsiniz 😋

Helva taş fırında piştikten sonra

Bir Cevap Yazın