KISA VE ÖZ – 1

Verem:

Mycobacterium tyberculosis adlı bakterinin yol açtığı hastalık (Tüberküloz). Hafif ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, balgam gibi belirtilerle yansıyan akciğer eskiden başlıca ölüm nedenlerinden biri iken yakın dönemlerde modern ilaçların kullanılması ile büyük ölçüde ortadan kalkmış, ama “Verem Savaşı” nın gevşetildiği ülkelerde son yıllarda veremli hasta sayısında yeniden artış gözlenmeye başlanmıştır.

Aşı olarak

Photo by Thirdman on Pexels.com

Lewis Madison Terman (1877-156):

ABD’li psikolog 1. Dünya Savaşı sırasında ABD’li askerler için hazırladığı ruh bilim ve zeka testlerini daha sonra okul çocuklarına uygulanacak biçimde geliştiren L.M Terman, yetenkli çocuklarla ilgili çeşitli çalışmalara yapmış Meill ile birlikte çalışarak Binet-Simon zeka testini geliştirip Terman-Meill testini ( ya da ölçeğini) hazılamıştır.

zeki olarak

Photo by Gabby K on Pexels.com

Van Ellen Kuşakları:

Atmosferde büyük bölümü elektron ve protonlardan oluşan yüksek enerji yüklü tanecikler içeren bölgeleri belirten meteoroloji terimi. ABD’li Fizikçe Lames Alfed Van Ellan’nın (1914-) bulduğu bu kuşaklar 2000-20000 Kilometre yükseklikte yer alırlar. Bu kuşaklar dünyanın koruyucu manyetik alanı olarak da bilinirler. Uzaydan gelen zararlı ışınlarla, Güneş üzerinde yaşanan şiddetli patlamaların oluşturduğu radyoaktif ve manyetik etkilerden dünyamızın neredeyse hiçbir zarar görmeden kurtulmasını sağlarlar.

Katmanlı olarak

Asteroidler:

Çoğunun yörüngesi Marsla Jüpiter arasındaki asteroid kuşağı içinde bulunan ve çapları birkaç metreden 760 kilometreye (bkz. Ceres) kadar değişebilen binlerce küçük gezegen. Çıplak gözle görülebilen tek asteroid Vesta’dır ilk olarak bulunanı ise Ceres’tir (1801’de Piazzi tarafından).  Toplam kütlelerinin 0,001’i olduğu saptanmıştır. Pluto’nun yörüngesinin ardında da ikinci bir asteroid kuşağı olduğu ileri sürülmüştür. (Güneş Sistemi, Meteroit.)

Photo by Miriam Espacio on Pexels.com

Danse Macabre(Ölüm Dansı):

Ölmüş olarak

Photo by Mitja Juraja on Pexels.com

Geç Orta Çağ’ın alegorisinin sanatsal bir türüdür. Ölümün evrenselliği: kişinin yaşamdaki yeri ne olursa olsun, Danse Macabre hepsini birleştirir. Bazı kültürlerde buna “Cortchul’un Dansı” da denir. Danse Macabre, hayatın her kesiminden temsilcileri, tipik olarak bir papa, imparator, kral, çocuk ve işçi ile birlikte mezara kadar dans etmeye çağıran ölülerden veya ölümün kişileştirilmesinden oluşur. İnsanlara hayatlarının kırılganlığını ve dünyasal yaşamın ihtişamının ne kadar boşuna olduğunu hatırlatmak için memento mori olarak üretildi.  Kökenleri resimli vaaz metinlerinden ileri sürülmüştür; kaydedilen en eski görsel şema, 1424’ten 1425’e kadar Paris’teki Holy Innocents Mezarlığı’nda kaybolan bir duvar resmiydi.

UZZA:

İslamdan önceki Arap tanrılarından biri. Kabe’de Uzza’yı temsil eden put. Kabe’nin Müslümanlar tarafından ele geçirilmesiyle diğerleri gibi kırılarak ortadan kaldırıldı. Fakat İslam dinine karşı olan  eski inançlarını sürdüren Arap kabileleri uzun zaman Uzza’ya bağlı kaldılar. Aradan geçen zaman içinde Arapların İslam dinini benimsemeleriyle Uzza da unutuldu.

Bir Cevap Yazın