Yamyamlık Nedir?

Yamyamlık denildiğinde bizlerin aklına ilk gelen şey İnsan eti yemek ya da insan eti yiyen diğer insanlardır. Film veya kitaplarda gördüklerimizi pek anlamladıramasakta aslında yamyamlığın yapılmasını bir kaç sebebi var.  Yamyamlığın sebeplerini anlamak isterseniz aşağıda iki  kısa paragrafla sizlere durumu açıkladık. İyi okumalar.

Yamyamlık eylemi Theodor de  bry tarafından resmedilmiştir.

Theodor de Bry – Photography by Wilfredor

Bir zenci dilinden gelen yamyam sıfatı insanlar için kullanıldığı gibi kendi türünden bireyleri yiyen hayvanlar için de kullanılır.
İnsan toplumlarında görülen yamyamlık (bu bakımdan antropofaji de denir [Yunanca anthropos, insan ve phagein, yemek anlamlarını taşırlar.] ) iki nedene dayanır: yiyecek kıtlığı ve din anlayışı.

Birincisine özellikle Ortaçağ’ da Avrupa’da görülen büyük kıtlıklarda rastlanmıştır. Okyanusya’da ve Güney Amerika’da yaşayan bazı ilkel kabilelerde yamyamlık olayları zamanımızda da görülmektedir.

Din açısından uygulanan yamyamlığa gelince, buna da Yeni Gine ve Afrika’da rastlanmaktadır. Yamyamlar, ölen bir akrabanın veya düşmanın üstün niteliklerini elde etmek için onun cesedinin tümünü ya da bir kısmını yerler; sözgelimi zekası için ölünün beyni, cesareti için yüreği yenir. Bu tür uygulamaya seyrek de olsa günümüzde, bazı Afrika kabilelerinde rastlanmaktadır. Genellikle evcil kuşlarda görülen ve kendi türlerinden kuşların etini yeme ya da kan içme şeklinde beliren açgözlülük ise protein yetersizliği sonucudur.

zorunlu yamyamlık:

1816′ da batan Meduse adlı gemiden kurtularak bir sala sığınan kazazedelerden (Géricault ünlü tablosunu bu olaydan esinlenerek yapmıştır) on beşi, ölen arkadaşlarının cesetlerini yiyerek sağ kalabilmiştir. 1972′ de And Dağları’na düşen bir uçaktan kurtulan on dört kişi de aynı şekilde hayatlarını kurtarmışlardır.

Medusanın Salı tablosunun uzaktan bir çekimi.

Bir Cevap Yazın