Gastronomi Nedir?

Gastronomi ye dair kısa bir bilgilendirme:

Gastronomi terimleri açısından, “Gastros” mide, “Namos” ise yasa-kuram demektir. Kelime anlamı olarakta yiyecek ve içecek kültürünün sanat ve bilime dönüşmüş halidir.Birçok dilde tanımı vardır. Gastronomi, yenilebilir tüm yiyecek maddelerinin hijyene uygun bir şekilde damak ve göz zevkini gözeterek sofraya ve yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç ile ilgilenir.
Gastronomi bölümündeki amaç dünya kültüründeki yiyecek ve içeceklere dair birçok konuda öğrencileri yetiştirebilmek ve bu kültürün devamının sağlanmasıdır.

Son zamanların gözde mesleklerinden biri olan gastronomi pek çok insan tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bu bölüm sözelden tercih yapılıp sadece sözel odaklı ders görülmemektedir. Gastronomi bölümü 4 yıllık ve aşçılık ise 2 yıllıktır. Bölüm daha kapsamlıdır. Aşçılık okuyanlar ise yatay geçiş yaparakta gastronomi okuyabilirler. Kapsamlı bir bölüm olduğundan dolayı sadece mezun olduğunda chef veya aşçı olmuyorsunuz. Bu bölümü okurken formasyon alıp meslek liselerinde öğretmen olabilirsiniz.

Ama bir kısıtlama getirildi sadece sınırlı sayıda ve ortalaması yüksek 15 kişiye formasyon verilmektedir. KPSS ’den geçerli bir puan aldığınızda ve atandığınızda meslek liselerinde öğretmenlik yapabiliyorsunuz. Hatta yüksek lisans yapıp üniversitede öğretim görevlisi bile olabilirsiniz. Üniversite bittikten sonra gastronomi mezunları, iş bulma anlamında belki de en az sıkıntı çeken kişilerdir. Gastronominin çalışma alanları daha ilgi çekicidir. Ayrıca gastronomi iş olanakları açısından öğrenciyi, diğer mesleklere göre sınırlamamakta ve yönlendirmemektedir ve bu yüzden de şuan çok tercih edilmektedir. Bu bölümde ilerlemek için her şey bize bağlıdır. Yetenek , merak, araştırmak ve okumak çok önemlidir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları aşçılık, gıda denetleme, gurmelik ve akademisyenlik gibi birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir.

Aşçı olarak çalışmak isteyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri otellerde, restoranlarda ve turizmin canlı olduğu birçok bölgede iş imkanı bulabilmektedir. Gıda denetleme alanında çalışmak isteyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri ise mutfak tarafındaki gıda denetimi ve geliştirme sürecinden sorumludur. Akademisyen olmak isteyen bölüm mezunları 4 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra Akademisyen olma yolunda ilerleyebilirler. Ülkemizdeki Gastronomi konusunda akademisyenlerin az olması iş potansiyelinin göstergelerinden biridir.

Gastronomi

Photo by Elle Hughes

Gastronomi üniversiteleri, Öğrencileri, gastronomi etkinlikleri ve gastronomi festivalleri gibi çeşitli organizasyonlara katmaktadır. Bunlara bağlı olarak bu bölümde okumak, öğrenciyi hem üniversite hayatında hem de iş hayatında daha iyi bir geleceğe taşımaktadır.

Gastronomide yalnızca sözel dersler mi var?

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü: kültürü,  gıdayı, ekonomiyi, işletmeyi ve birçok bilim dalını (kimya, matematik. Tarih vs.) içine almaktadır. Gastronomi ve mutfak sanatları dersleri, sadece mutfakta işlenmemektedir. Ve en çok ta dışarıdan bu tarz sorular yorumlar çok gelmektedir. Bu bölümde okuyanlar, mitoloji, sanat tarihi, sanat yönetimi gibi sanatı içerisinde sıkça barındıran dersler almakla birlikte gıda, gıda muhafazası, gıda yönetimi, iş sağlığı gibi gıdayı ve işi içerisinde barındıran dersler de almaktadırlar. Sırf mutfağa bağlı kalınmamaktadır.

Bunların dışında yetenek de önemli bir kısım, öğrencinin mutfakta alacağı eğitim onun becerilerine göre hızlanıp veya yeteneği olsa bile gastronominin başka bir alanına ilgisi kayabilmektedir. Yani öğrenciler sadece mutfak ağırlıklı bir eğitim almadıkları için gelecek planlamalarında da mutfakta çalışmayı seçmeyebilirler.

Bir Cevap Yazın