Covid mi Daha Acımasız Tarih mi?

Sosyal yaşantımızı  neredeyse sıfıra indirmiş olsak da her şeyin aslında o kadar kötü olmadığını hatırlamak için yazarımız Dilruba bizlere bir yazı hazırladı. İyi okumalar.

Karantina mı zor? Düşünün öyleyse; Berlin’de Alman olarak dünyaya geldiğinizi. 1945 yılında Sovyetlerin şehrinizi yakıp yıktığını, başınızdaki diktatörün dünyayı ne hâle getirdiğini, vaktiyle verdiğiniz oyların pişmanlığı içinde mahallenizin harabeleri ortasında oturacak bir tahta parçasını bile zar zor bulduğunuzu… Enkaz altında tanıdık yüzlerin parçalanmış bedenlerini gördüğünüzü… Kızlarınızın kaç kez tecavüze uğradığını… Düşünün.

Aynı savaşta bir Yahudi olduğunuzu düşünün. Nazilerin fırında yakmak üzere üst üste yığdığı bedenlerden birinin, sevdiğinize ait olduğunu düşünün.

1923’te Selanik’te bir Türk olduğunuzu düşünün. Osmanlı’nın karmaşası içinde büyürken; yıllardır ne doğduğunuz toprağa ta içinizden, sesiniz titremeden “benim” diyebilmiş olun ne de doyacağınız toprağa… Ansızın gemilere, trenlere tepsinler sizi. Onlarca yıl yaşadığınız evden apar topar çıktığınızı, bir parça ekmekten başka bir şey alamadığınızı düşünün. Çarıklarınızı bile unutmuş olun… Çocuklarınız yollarda açlıktan, hastalıktan ölmüş olsun.

Açlık dedik. Afrika’da, en yakın su kuyusunun 2 kilometre ötede olduğu bir kabilede doğduğunuzu düşünün. Henüz birkaç yaşında, midesi bir kez bile doymamış, tokluktan hiç geğirmemiş olduğunuzu düşünün. Tepenizde de ölünüzü yemek için bekleyen bir akbaba olduğunu.

Hocalı’da düşünün kendinizi, Azerbaycan’da. Yüzyıllardır bitmeyen bir kine kurban edildiğinizi düşünün Ermeniler tarafından. Küçücük kesiyle bile ne denli acıyan derinin, bir çocuğun derisinin yüzüldüğünü düşünün. Çarıklarınızın yüzdüğü o kan gölünü, çığlıkları kulaklarınızda çınlarken düşünün.

Orta Çağ’da bir kadın olun. O rezil kilise baskıları altında ezildiğinizi, sırf bir adama istediğini vermediniz diye ansızın size cadılıkla iftira ettiğini ve az sonra bir giyotinin başınızı gövdenizden ayıracağını düşünün. Cadı olduğunuz için değil, namuslu olduğunuz için cezalandırıldığınızı düşünün.

15. Yüzyılda Eflak çevresinde yaşadığınızı, zalim Vlad Tepeş’in az sonra ailenizi kazığa oturtacağını düşünün.

İÇİNDE OLMAKTAN ŞİKÂYET ETTİĞİNİZ O EVLERE GİREMEDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜN.

Kötü çocuklar T-34/72

Sovyet Rusya’ya ait T-34 tankları ölüm saçmak için ilerlerken.

Bir Cevap Yazın