Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar? Gastronomi Okursam Ne Olurum?

    Gastronomi, Fransızca kökenli “damak zevki uzmanlığı” anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. Mutfak sanatı ve yemek bilimi olarak da adlandırılan gastronomi, bölüm olarak yemek sanatının bilimsel bir eğitimle taçlanmasıdır. Gastronomi bölümü, el yeteneğinin bilgi ve tekniklerle harmanlanması olan bir sanattır. Aynı zamanda yiyeceklerin hijyenik ve estetik hale getirilip servis edilmesine kadarki süreci kapsayan bilimdir. Gastronomi ve mutfak sanatları, yalnızca yemek ile ilgili değildir. Dünya çapında kültürel mutfak adabı ve pişirme tekniklerinin tarihsel sürecini de kapsar. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün temel amacı, dünyadaki bu çeşitli ve zengin kültürün değerini kavrayan ve sürdürülebilirliğini hedefleyen bilinçli ve özverili öğrenciler yetiştirmektir.

GastronomiGastronomi ya da gastronomi ve mutfak sanatları bölümü, çoğu üniversitenin güzel sanatlar bölümünde 4 yıllık lisans eğitimine sahip ve sözel puan türünden öğrenci alan bir bölümdür. Güzel sanatlar dendiği için aklınızda yetenek sınavı çağrışımı olabilir ancak yetenek sınavına tabi tutulmamaktadır. Sözel puanınızdan da tercih edebilirsiniz.

Günümüzde televizyon programları ve turizmin de etkisiyle gittikçe popülerleşen ve kültürel yapımızdan dolayı çoğu kişinin ilgi duyduğu bir bölümdür.Özellikle son yıllarda popüler olan Masterchef programı ile daha çok kişi bu alana ilgi duymaya başlamıştır. Bu yazımda sizlere yardımcı olmak için gastronomi bölümünü daha yakından tanıtacağım.

gastronomi

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunlarına aşçı değil “gastronom” denir. Gastronomi bölümü insana temas eden sosyal bir bölümdür aslında. Çok temel yiyecek ihtiyacını farklı bir vizyonla sentezleyen bölüm mezunlarının birçok yerde çalışma opsiyonu vardır. Seçilecek kariyer planına göre çalışma alanları değişim gösterecektir.

Turizmin yoğun olduğu tatil beldeleri, beş yıldızlı oteller, restoranlar, catering şirketleri, yayıncılık , işletmecilik ya da mesleğin değişen popüler kültür evrimleşmesi sonucu; tv kanalları, YouTube, Instagram ve blog yazarlığı ile kendinizi farklı çalışma alanlarında da geliştirebilirsiniz. Çok farklı alanlarda yeteneğiniz ve isteğiniz doğrultusunda çalışabilme imkanınız olan bir bölümdür. Trendler sürekli değişmekte ve meslek devamlı farklı bir noktaya ilerlemektedir.Okurken de bakış açınız oldukça değişecek ve bölümü tanıdıkça kendi yolunuzu daha rahat çizebileceksiniz. Sadece mutfakta ilerlemek istemeyip eğitim anlamında kendinizi geliştirebilirsiniz,öğretmenlik ve akademisyenlik gibi…Temel anlamda mutfak ve gıdayla ilgisi olan çoğu iş pozisyonunda iş bulabilirsiniz. İş pozisyonlarından bazıları şunlardır:

• Mutfak Şefi,
• Aşçılık,
• Yemek Yazarlığı,
• Yöneticilik,
• Aşçılık okullarında ve mutfak akademilerinde eğitmen şeflik,
• Medyada televizyon programları yürütmek,
• Yemek fotoğrafçılığı ya da eleştirmenliği,
• Gıda Kontrolcüsü,
• Tüketim Şefi,
• ARGE Ürün geliştirme Uzmanı,
• Yemek Yazarlığı,
• Gurmelik,
Sous Şef,
• Executive Şef,
• Akademik çalışmalarda bulunup eğitici olarak üniversitelerde çalışma imkanı vb.

Ayrıca gastronomi bölümü yalnızca yemek yapımını öğretmez. Kariyer planında ilerisi için mutfak yönetimi ve işletme sahibi olmanız için genel yöneticilik hakkında da öğreneceğiniz her şey kariyer algınızı şekillendirecektir. Eğitim sonrası işletme sahibi olmak da çok değerli opsiyonlardan bir tanesidir. Sonuç olarak gastronomi bölümü çok eğlenceli olup dışarıdan kolaymış gibi gözükse de işin içine girince öyle olmuyor.Bu işi seven için kesinlikle zor değildir . Bu bölüm gerçekten çok eğlenceli olup iş olanakları açısından çok geniş bir bölümdür. Bu işi seven, mutfağa ilgisi olan, araştırmaktan ve keşfetmekten sıkılmayan insanların bu bölümü seçmesini öneririm.

Gastronomi

Bir Cevap Yazın