Trans Yağlar

SAĞLIĞIMIZIN GİZLİ DÜŞMANI: TRANS YAĞLAR

Trans yağlar, doğal bir yağ türü değildir. Yapay yolla üretilen trans yağlar, sıvı haldeki bitkisel yağların hidrojenle doyurularak daha katı hale gelmesiyle elde edilir.

Trans yağlar, market ürünlerinin raf ömrünü uzatırken sizin ömrünüzü kısaltabilir!

Trans yağlar; ucuz, kullanımı kolay ve uzun süre bozulmadan bekleyebilen bir yağ çeşididir. Yiyeceklere güzel bir tat verir ve çabuk bozulmalarını önler. Bu avantajları nedeniyle paketli gıdaların raf ömrünü uzatmada kullanılır. Fastfood sektörünün büyük bir patlamayla ilerlemesinin en büyük sebeplerinden biri de trans yağlardır.

 

Trans yağlar doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. Doğal yollarla oluşan trans yağlar; tereyağı, peynir ve et gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Yapay yollarla oluşan trans yağlar ise; margarin, ekmek ve pasta gibi unlu mamüller, patlamış mısır, atıştırmalıklar, fast foodlar, kızartmalar ve sütsüz kahve kremasında bulunur.

Kızartma bir Trans yağ deposudur.

Trans yağın uzun vadede oluşan zararları, hayati tehlike oluşturabilecek boyutlardadır. Kötü kolesterol olan LDL’nin kanda yeteri kadar taşınmaması, damar çeperlerinin etrafında birikmesine yol açar. HDL adı verilen iyi kolesterol de bu kanda biriken kötü kolesterolü karaciğere taşıyarak damarların tıkanmasına yol açar. Beyin, kalp ve diğer tüm organlara yeteri kadar kan akışının olmaması beyin kanaması, felç, kalp krizi gibi hayati risk taşıyan bir çok hastalık oluşabilir.

Sağlıklı beslenmenin en temel kuralı, doğal besinleri tüketmektir. Hazır gıda tüketilirken de içindekiler bölümünü okuyarak, trans yağ içermeyen gıdalar tercih edilmelidir.

Bir gıdanın trans yağ içerdiği nasıl anlaşılır?                                     

Satın alınan gıdanın etiketinde  “TRANS YAĞ “ ,  “HİDROJENE YAĞ “ içerir ibareler görülmesi, gıdanın trans yağ içerdiğini belirtir. Üzerinde  “TRANS YAĞ YOKTUR “ yazılı ürünler tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın