Gastronomik Şeyler

                                       Photo by Malidate Van on Pexels.com
 

Gastronomiye dair kısa bir bilgilendirme:

Gastronomi terimleri açısından, “Gastros” mide, “Namos” ise yasa-kuram demektir. Kelime anlamı olarakta yiyecek ve içecek kültürünün sanat ve bilime dönüşmüş halidir.Gastronominin birçok dilde tanımı vardır. Gastronomi, yenilebilir tüm yiyecek maddelerinin hijyene uygun bir şekilde damak ve göz zevkini gözeterek sofraya ve yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç ile ilgilenir.
Gastronomi bölümündeki amaç dünya kültüründeki yiyecek ve içeceklere dair birçok konuda öğrencileri yetiştirebilmek ve bu kültürün devamının sağlanmasıdır.

Son zamanların gözde mesleklerinden biri olan gastronomi pek çok insan tarafından tam olarak bilinmemektedir.  Gastronomi bölümü sözelden tercih yapılıp sadece sözel odaklı ders görülmemektedir. Gastronomi bölümü 4 yıllık ve aşçılık ise 2 yıllıktır. Gastronomi daha kapsamlıdır. Aşçılık okuyanlar ise yatay geçiş yaparakta gastronomi okuyabilirler. Kapsamlı bir bölüm olduğundan dolayı sadece mezun olduğunda chef veya aşçı olmuyorsunuz. Bu bölümü okurken formasyon alıp meslek liselerinde öğretmen olabilirsiniz.

Ama bir kısıtlama getirildi sadece sınırlı sayıda ve ortalaması yüksek 15 kişiye formasyon verilmektedir. KPSS ’den geçerli bir puan aldığınızda ve atandığınızda meslek liselerinde öğretmenlik yapabiliyorsunuz. Hatta yüksek lisans yapıp üniversitede öğretim görevlisi bile olabilirsiniz. Üniversite bittikten sonra gastronomi mezunları, iş bulma anlamında belki de en az sıkıntı çeken kişilerdir. Gastronominin çalışma alanları daha ilgi çekicidir. Ayrıca gastronomi iş olanakları açısından öğrenciyi, diğer mesleklere göre sınırlamamakta ve yönlendirmemektedir ve bu yüzden de şuan çok tercih edilmektedir. Bu bölümde ilerlemek için herşey bize bağlıdır. Yetenek , merak, araştırmak ve okumak çok önemlidir.

Gastronomi üniversiteleri, Öğrencileri, gastronomi etkinlikleri ve gastronomi festivalleri gibi çeşitli organizasyonlara katmaktadır. Bunlara bağlı olarak gastronomi okumak, öğrenciyi hem üniversite hayatında hem de iş hayatında daha iyi bir geleceğe taşımaktadır.

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü: kültürü,  gıdayı, ekonomiyi, işletmeyi ve birçok bilim dalını (kimya, matematik. Tarih vs.) içine almaktadır. Gastronomi ve mutfak sanatları dersleri, sadece mutfakta işlenmemektedir. Ve en çok ta dışardan bu tarz sorular yorumlar çok gelmektedir. Gastronomi okuyanlar, mitoloji, sanat tarihi, sanat yönetimi gibi sanatı içerisinde sıkça barındıran dersler almakla birlikte gıda, gıda muhafazası, gıda yönetimi, iş sağlığı gibi gıdayı ve işi içerisinde barındıran dersler de almaktadırlar. Sırf mutfağa bağlı kalınmamaktadır.

Bunların dışında yetenek de önemli bir kısım, öğrencinin mutfakta alacağı eğitim onun becerilerine göre hızlanıp veya yeteneği olsa bile gastronominin başka bir alanına ilgisi kayabilmektedir. Yani öğrenciler sadece mutfak ağırlıklı bir eğitim almadıkları için gelecek planlamalarında da mutfakta çalışmayı seçmeyebilirler.

Photo by Elle Hughes on Pexels.com
 

Ekmeğe Dair:

Tahıl unundan yapılmış hamurun fırında, sacda veya tandırda pişirilmesi ile yapılan yiyeceğe ekmek denir. Ekmeğin tarihi medeniyetlerin tarihi kadar eski bir yapıya dayanır. İnsanlık tarihinde de ekmek yapma ihtiyacı çok eskilere dayanır. Hatta Mısır piramitlerini sadece ekmek ve soğan yiyen kişiler tarafından yapılmıştır. Ekmeğin birçok tarzda pişirme yöntemleri ve ekmek çeşitleri vardır. Kaç çeşidini saymak bile mümkün değildir. Beyazı, kepeklisi,  cevizlisi üzümlüsü sarımsaklısı… Bizim milli ekmeğimiz ise tandır ekmeğidir.  Pandemi sürecinde ise insanlar ekmeğini daha çok sahip çıkmaya başladı. Evde daha ucuza ve daha sağlıklı ekmekler yapmaya başladılar. Bizim kültürümüzde ekmek yemeden doyamam düşüncesi olduğu için ekmeğe daha çok yenilmektedir. Halbuki ekmeğin içinde glisemik endeksi olduğu için tam tersi acıkmaya neden oluyor. Bu yüzden de ekmek çok yenilemektedir. En doyurucu ekmek tam tahıllı ekmeklerdir. Bu yüzden de diyetisyenler bu ekmekleri önermektedir.

Ekmeğimizin hamurunun iyi kabarmasına dikkat edelim

Ekmeğin mayalanması için ılık su kullanmak çok önemlidir. Kullanılacak su miktarının ne az ne de çok miktarda hamura verilmesi hamuru bozar. Mayanın cinsi ekmekten önemlidir. Çünkü ılık suda maya daha çabuk aktive olur. Hamurun kabarma süresi 4 saattir. Mayalandığını anlamak için üzerine basılan parmakla kontrol edilir. Eğer geri geliyorsa bastığımız yer mayalanmış demektir. Ekmeğin pişme süresi 25 dakikadır ama fırınlarda farklılık gösterebilir. Eğer ekmeğinizin üstünün parlak bir görüntü olmasını istiyorsanız üzerine birazcık su serpebilirsiniz ya da fırının en alt kısmına su koyup pişirebilirsiniz.

El Yapımı Ekmeğimiz

 

Son Gönderiler
Beni Takip Edin

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.